Vycházka po objektech lehkého opevnění nad Starým Městem pod Landštejnem se koná v sobotu 9. září 2017.

Sraz účastníků v 10.00 hodin na náměstí ve Starém Městě pod Landštejnem. Předpokládaný návrat zpět do Starého Města ve 14.00 hodin. Trasa je dlouhá 6 km a spatříte na ní 12 objektů vz. 36 a vz. 37, mimo jiné jednostřílnový řopík typu C (nejmenší pevnostní objekt v předválečné ČSR), vzácný lomený objekt typu B, objekt poškozený německým zkušebním postřelováním a dochované zákopy z mobilizace 1938.

Je doporučeno vhodné oblečení a obuv. Vzhledem k povaze terénu není výšlap vhodný pro jízdu s dětskými kočárky. Akce se koná za každého počasí. Vstupné dobrovolné.

Před 80 lety, přesně 7. září 1937, byl nedaleko Starého Města pod Landštejnem vybetonován vůbec první „řopík“ v jihovýchodních Čechách. Stalo se tak v rámci výstavby úseku H-43, který začínal na česko-moravské hranici u Kadoleckého rybníka, kde navazoval na jihomoravské opevnění, a končil jižně od obce Pomezí. Zadán byl 9. srpna 1937 jindřichohradecké stavební firmě Bohumil Kasal, která zde do počátku listopadu téhož roku vybetonovala všech 26 plánovaných objektů lehkého opevnění. Tímto okamžikem započala výstavba „řopíků“ i v jihovýchodních Čechách, která se naplno rozhořela o rok později, v létě 1938, po anšlusu Rakouska. Připomeňme si tuto událost komentovanou prohlídkou obranné linie nad Starým Městem p. L., postavené jako hráz na obranu Československa před útokem nacistického Německa.

 


www.bunkry-jh.cz